Ağrı Tedavisi (Algoloji)

  • Onaylı Tedavi

Ağrı Tedavisi (Algoloji)

Ağrı Tedavisi (Algoloji) Nedir?

Algoloji, ameliyat sonrası ameliyat alanında yapışıklık gelişmesı durumunda ya da uzun süreli bel ağrısı çeken ve dönem dönem fizik tedavi ve diğer konservatif tedaviler alan ancak bu tedavilerden yanıt alamamış hastalarda uygulanan ağrı tedavilerinden bir tanesidir.

Algoloji (ağrı tedavisi) bölümü, her türlü kronik ağrının yanı sıra, sebebi bulunamayan şiddetli ağrıların tanı ve tedavisiyle de uğraşan bir bilim dalıdır. Genellikle kanser ağrıları, nevraljiler, kas-iskelet sistemi ağrıları, boyun ağrıları, omuz-kol ağrıları, sırt ağrıları, bel-bacak ağrıları, damar tıkanıklığına bağlı ağrılar, nedeni belirlenemeyen ağrılar bu bölümde tedavi edilmektedir.

Ağrı kişisel bir deneyimdir ve kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımları gerektirir. Ayrıntılı muayene sonrasında ağrı uzmanı tarafından hasta için en uygun tedavi seçenekleri belirlenmektedir.

Algoloji (Ağrı Tedavisi) Nasıl Tedavi Eder?

Algoloji uzmanları, ağrı kaynağı olabilecek nedenleri çeşitli tanı yöntemleri kullanarak araştırıp ortaya koyan, bu alanda uzmanlaşmış ‌hekimlerdir. Ağrının nedeni teşhis edildikten sonra ağrı kaynağı, hastaya en uygun ilaçlarla ve girişimsel yöntemlerle tedavi edilir.

Algolojiye Kimler Gider?

Algoloji bilimi, genellikle kanser ağrıları, nevraljiler, kas-iskelet sistemi ağrıları, boyun ağrıları, omuz-kol ağrıları, sırt ağrıları, bel-bacak ağrıları, karın ve kasık ağrıları, damar tıkanıklığına bağlı ağrılar, şeker hastalığına bağlı nöropatik ağrılar ve nedeni belirlenemeyen ağrıların tedavisi ile ilgilenir.

Ağrı Türleri

Ağrı türleri iki ana başlıkta toplanabilir. Bunlar akut ağrı ve kronik ağrıdır.

Akut Ağrı

Yaralanma veya darbe sonucu meydana gelen ağrılara denir.

Kronik Ağrı

Uzun süredir devam eden ağrı tipleri için kullanılır.

Bu ağrılar kısa süreli ve şiddetli olabileceği gibi, sürekli olarak stabil bir şekilde de devam edebilir. Ağrı tedavisinin planlanmasında öncelikle kronik veya akut olduğu belirlenir. Sonrasında ise

  • Ağrı kesici ilaçlar
  • Fizik tedaviler (sıcak veya soğuk tedavisi, masaj, hidroterapi ve egzersiz gibi)
  • Psikolojik terapiler
  • Akupunktur gibi çeşitli tedavi yöntemlerinden faydalanılabilir.

Ağrıya neden olabilen birçok faktör vardır bunlar;

  • Yaralanmaya bağlı ağrılar
  • Baş ağrıları (migren vb. hastalıklara bağlı)
  • Kanser, artrit gibi tıbbi durumlara bağlı ağrılar
  • Fıtık ağrıları (boyun, sırt ve bacak bölgelerinde)
  • Ameliyata bağlı gelişen ağrılar

Ağrı tedavisi her hasta için farklılık gösterebilmektedir. Her ağrıya aynı tip tedavi yöntemi uygulanamaz. Bazı hastalara sadece fizik tedavi hareketleri verilirken, bazı hastalara yine ağrının nedenine bağlı olarak ilaç tedavisi veya operasyon yapılabilir.

 

ALGOLOJİ AĞRI TEDAVİSİ