Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Sulanması

  • Onaylı Tedavi

Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Sulanması

Bebeklerde Ve Çocuklarda Göz Sulanması Nedir?

Bebeklerde ve çocuklarda göz sulanması olarak söylenen tıp dilinde ise dakriyostenoz da denilen göz yaşı kanalı tıkanıklığı, bebeklerde görülüyorsa doğumsal veya sonradan enfeksiyon sonucu gelişmiş olabilir.

Gözyaşı bezleri yeterli üretim yapıyor ama kanal tıkalı ise gözyaşı yüze doğru akar. Yeni doğanlarda gözyaşının aktığı kanallar kapalı olabilir. Çoğunlukla birkaç ayda kendiliğinden açılır. 

Açılmazsa masaj, sondalama, silikon tüp ile entübasyon veya cerrahi olarak en uygun yöntem seçilerek düzeltilmesi gerekir. Erken dönemde (ilk 12 ay) basit yöntemler ile tedavi sağlanabilir. 

İhmal edilmiş ve/veya yeterli tedavi yapılmamış hastalarda zamanla enfeksiyon eklenir ve gözün diğer bölgelerinietkileyebilir. Bu durumda ve 1 yaşına kadar devam eden sulanmalarda ilk olarak sedasyon veya genel anestezi altında kanala sondalama uygulanmalıdır. Sulanma devam ederse; sondalama tekrarı yapılabilir veya aynı zamanda kanala silikon tüp uygulanabilir. Bu uygulama ile % 95 başarı elde edilir.

Göz kapağı veya kirpiklerin içe dönmesi durumunda bu tedavi seçeneğimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Göz Sulanması Çocuklar da Neden Olur?

Bebeklerde ve çocuklarda göz sulanması genelde, göze yabancı bir cisim kaçması ile olmaktadır. Onun haricinde; göz kapaklarındaki bozukluklar, göz tansiyonu hastalığı, gözde çizilme ve gözyaşı kanalı tıkanıklığı da sulanma belirtisi ile kendini gösterir. Göz kapaklarındaki bozukluk, sulanmanın haricinde görmeye de engel olabilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü, fazla deri kıvrımları, göz kapaklarının aralığının dar olması gibi durumlar çocuğun görmesini zorlaştırıyorsa tedavi gecikmeden uygulanmalıdır.Ayrıca bebeklerde ve çocuklarda görülen göz kapaklarındaki enfeksiyonlar da sulanmaya neden olur. Göz kapağındaki arpacık ve benzeri şişlikteki enfeksiyonlar, gözlerde baskıya neden olabilir. Baskının oluşturacağı ağrı, dokulardaki deformasyon ve göz tembelliği çocuğu zorlamaktadır. Bu tip enfeksiyon rahatsızlıkları farkedildiğinde zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir.

Bebeklerde ve çocuklarda göz sulanması alerjik rahatsızlıklar sonucunda da görülebilir. İlk 6 aydan sonra gözlerde kaşınma, kızarıklık, yanma ve sulanma ilk olarak alerjiyi akıllara getirmektedir. Genellikle her iki gözü birlikte etkileyen bu durumu doktora göstermek ve alerjik etmenlerden uzak durmak gereklidir. Kimyasal etkilere bağlı olarak gözlerde oluşan tahriş de gözlerin yaşarmasına sebep olabilir.Doğumsal göz tansiyonu da sulanmaya sebep olur. Gözü çizilen çocuklarda da sulanma önemli bir belirtidir. Bütün bu tablolar acil tedavi gerektirdiğinden, bebeklerdeki ya da çocuklardaki bu rahatsızlığı aile fertleri farkettiklerinde hemen bir uzmana başvurmalıdır.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ise, bebek ve çocuklarda en sık rastlanan göz hastalıklarından biridir. Yeni doğan bebeğin bir veya her iki gözünde sürekli sulanma ve çapaklanma görülürse, gözyaşı kanallarının doğuştan tıkalı olabileceği düşünülerek bir göz doktoruna başvurulmalıdır.Gözyaşı gözü sürekli ıslak tutan, temizleyen ve koruyan bir salgıdır. Üst göz kapağın dış kısmında, kaşın hemen altında bulunan gözyaşı bezleri tarafından salgılanır. Gözyaşının fazla kısmı gözyaşı kanalı tarafından burun boşluğuna aktarılır. Gözyaşı kanalı alt ve üst göz kapaklarının iç köşesinde iki küçük delik olarak başlar ve buradan aşağı doğru uzanarak burun boşluğuna açılır. Ağlarken burnumuzun akmasının nedeni çok miktarda gözyaşının bu kanaldan burun içine boşalmasıdır. Bu boşalma kanallarındaki herhangi bir tıkanıklık “gözyaşı kanal tıkanıklığı“ olarak tanımlanır.

Tıkanma bulguları ise; gözlerde tek ya da iki taraflı yaşarma, göz burun arasındaki kesede şişlik ve kızarıklık, sabahları aşırı çapak ve cerahat oluşması, sürekli akıntıya bağlı olarak flu görme, gözde yanma, batma, kaşınma ve rahatsızlık hissidir.

Kanal tıkanıklığı, erken doğmuş bebeklerde, erkek ve sezeryan bebeklerinde biraz daha fazla görülebilir. Bebek ana rahmindeyken göz kanallarının ağzı zarla örtülüdür ve genellikle doğum sırasında veya doğumdan birkaç gün sonra açılır. Açılmadığı taktirde bu tıkanıklıklar gözde aşırı sulanma ve çapaklanmaya neden olabilir. Bu durum genellikle geçicidir. Sulanma ve çapaklanma geçmediği taktirde konusunda uzman bir doktora gösterilmelidir.

Bebeklerde Ve Çocuklarda Göz Sulanması Tedavi

Oküloplastik Cerrahi eğitimi almış olan bir göz doktoru öncelikle tüm diğer göz bulgularını değerlendirecek ve kanal tıkanıklığı tanısı koyduktan sonra size uygun masajı, kese temizliğini öğretecek; gerekli durumlarda geçici antibiyotik damlalar ve kapak hijyeni teknikleri ile süreci atlatmanıza destek olacaktır.

Kanalın bu tedavilerle açılmadığı durumlarda müdahale yaşı 1-1,5 yaş arasıdır. Sulanma ve çapaklanmanın şiddetine göre belirli aralıklarla muayene sonucunda doktorunuz ameliyat zamanlamasına karar verecektir.

Genellikle ilk girişim başarı şansının en yüksek olduğu 1,5 yaşa kadar planlanır ve 5-10 dakika süren basit bir sondalama işlemi ile hemen her bebekte bu durum düzelir. Daha ileri yaşlarda başvuran ya da sondalama ile sonuç alınamayan durumlarda tüp takılması gündeme gelir. Bu işlemle de başarı oranı oldukça yüksektir.

Bebeklerde ve çocuklarda göz sulanması çoğu zaman masum ve tedavi edilebilir durumlardan kaynaklansa da bazen göz sağlığını kalıcı olarak tehdit edebilen ciddi durumlardan kaynaklanabildiği için ilk fırsatta iyi bir oküloplastik muayene yaptırmak önemlidir.

https://www.bulentbuttanri.com/bebeklerde-ve-cocuklarda-goz-sulanmasi/

https://memleketimdesaglik.com/tedavi/goz-kapagi-ve-kirpik-ice-donmesi-tedavisi/