Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

 • Onaylı Tedavi

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

(Septum Deviasyonu)

En bilinen ismi ile deviasyon; burun orta duvarının orta hattan kayması neticesinde yapmış olduğu burun tıkanıklığı durumudur. Burun kemiği ismi ile de bilinmektedir.

Burun, ortadan duvar ile ikiye bölünmüş bir tünel gibidir. Bu duvarın tıpta ismi; septum nasale’dir. Her bir tünelin en ve uzunluğu; birbirlerine yakın olması durumunda sağlıklıdır.

Burun orta duvarı her iki yanının da ince ve zarımsı bir tabaka ile kaplıdır. Bu tabakanın arkasında ön ve üst kısımlarında kıkırdak; arka ve alt kısımlarında ise kemik bir duvar yer almaktadır.

Sağlıklı bir burun, ön giriş deliğindeki darlığın arka kısmından genişlemeye başlar. Girişten çıkışa doğru, burun tünelindeki herhangi bir sorunun varlığı, hava geçişinin engellenmesi anlamına gelir. Bunun en fazla rastlanan sebebi ise; burundaki orta duvarın yaptığı kabarma, çıkıntı ve tümsektir.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Yapılan muayeneler ve değerlendirmeler neticesinde ameliyat olması kararı verilen kişiye, ameliyatın gerekliliği, faydaları ve olası riskleri hakkında bilgi verilir. Bu operasyon için kişinin kendisinden imzalanması istenilecek formlar olacaktır. Konu ile ilgili yeterli fikir sahibi olan ve kararını ona göre vermiş olan hasta, ameliyat öncesinde zorunlu kılınan bazı tahlillere tabi tutulmaktadır. Bu tahlillerin gerçekleştirilecek operasyon için bir engel taşımadığına karar verilmesini takiben, hasta operasyona alınır.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı iyileşme süreci

Burun ameliyatı sonrasında iyileşme esnasında; kabuklanma, koyu kıvamlı sıvılara bağlı tıkanıklar gözlemlenebilir. Haftalar geçtikçe, bu sıvılarda gittikçe azalma görülürken, kabuklanma devam edebilir. 5-6 hafta süren bu süreç sonrasında, burundan hava alabilmenin konforu yaşanır. Burnun yeni yapısına uyum göstermesi ise daha uzun sürecektir. Bu süreçte bazı kişiler uykularında ağızdan solunum yapmayı devam ettirebilirler. Bazı kişilerde ise daha önceleri daha açık olan burunların yanlarını daha tıkalı gibi hissedebilirler. Çok az sayıda kişi ise burnunda ve genizinde kuruluk hissedecektir.

Septum Nedir?

 • Septum burunun iç kısmında, burunu orta hatta iki bölmeye ayıran anatomik yapıdır. Septum kısmen kemik daha büyük oranda ise kıkırdak yapıdadır. Normal koşullarda burnu iki eşit bölmeye ayırması ve böylece her iki burun deliğinden eşit nefes alınabilmesi gereklidir. Ancak insanların neredeyse %70-80’ inde doğuştan yapısal olarak var olan yâ da zaman içerisinde geçirdiği travmaların sonucu ile gelişen septumda eğrilme (deviasyon) mevcuttur ve bu hastalara ‘septum deviasyonu’ tanısı konulur. İşte bu eğriliklerin düzeltilmesi için yapılan operasyona ‘septoplasti’  operasyonu denir.
 • Her burun eğriliği ameliyat edilmez. Burun kemiği eğriliğine burun tıkanıklığı, burundan nefes almada zorluk, horlama, tekrarlayan burun kanamaları, sık sinüzit enfeksiyonları, sürekli geniz akınıtısı veya kronik baş ağrısı gibi semptomların eşlik etmesi durumlarında septoplasti ameliyatı gerekmektedir.
 • Burunun içerisinde septumdan başka nefes almamızı kolaylaştıran ve burunun nemlendirilmesinden sorumlu ‘konka’ adlı anatomik yapılar da mevcuttur. Bazen yapısal olarak bazen de allerjik nedenlere bağlı bu yapılarda büyüme, şişme gerçekleşebilir. Bu durum nefes almayı daha çok zorlaştırır. Sıklıkla septoplasti operasyonlarında ek olarak konkalara da müdahale edilerek daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Burun Kemiği Eğriliği Neden Olur?

Burun orta duvarı, diğer burun yapıları ile birlikte anne karnından itibaren gelişmeye başlar. Bu gelişim ve değişim; 18 yaşlara kadar hız ile devam eder. Bu yaşlar sonrasında ise burnun büyüme süreci tamamlanmış olur. Bu büyüme esnasında genlerden gelen kod ile ya da burna alınan darbeler neticesinde burun orta duvarında eğrilik gözlemlenebilir.

Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

 • Burun tünellerinde tıkanıklık
 • Akıntı, tıkalı hal, çoğu zaman tek kanallı tıkanıklık
 • Sıklık ile görülen burun kanamaları
 • Sık yaşanan sinüzit rahatsızlığı
 • Yüzde ağrı
 • Baş ağrısı
 • Geniz akıntısı
 • Bebek ve küçük çocuklarda sesli solunum

Burun Kemiği Eğriliği Kimlerde Görülür?

Araştırılmalar ile toplumumuzda %80 gibi oranlarda deviasyon olduğu bilinse de, bunların önemli bir kısmı hafiftir ve klinik problem oluşturmasından çok uzaktadır. İleri düzeydeki deviasyonlar tedavi gerektirmektedir.

Burun Kemiği Eğriliği Hangi Yaşlarda Görülür?

Genetik olarak ya da büyüme esnasında meydana gelebilir. Bu neden ile çoğunlukla hiç farkedilmeyebilir ya da geç farkedilebilir. Erişkin hayatta, sıklık ile orta yaşa geçiş evresinde rutin sağlık muayeneleri esnasında teşhis edilebilir.

Burun Kemiği Eğriliği Zararları

 • Konfor kaybı
 • Performans kaybı
 • Sağlık sorunları

Burun Kıkırdağı Eğriliği Ameliyatı