Çocuk Beyin Cerrahisi

  • Onaylı Tedavi

Çocuk Beyin Cerrahisi

Çocuk Beyin Cerrahisi Nedir?

Çocuk beyin cerrahisi (pediatrik nöroşirürji) diğer adıyla çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıkları birimi, henüz anne karnındayken başlayan ve ergenlik dönemlerine kadar devam eden çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıklarının teşhis ve tedavi uygulamalarını yapmaktadır. Çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıkları çok sayıda kritik hastalığı kapsamakla birlikte, hastaların hayatlarının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi ve ileri yaşlarda çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıkları sebebiyle problem yaşamaması için mutlaka tedavi edilmelidir. Sürekli takip ve müdahale ile çocukluk çağı beyin ve sinir hastalıklarında tedavi imkanları geliştirilmiştir.

Beyin tümörü tedavisi ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 7/24 danışmanlık hizmetimizden yararlanarak avantajlı hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pediatrik Nöroşirürji Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek ve çocuk hastaların vücut yapıları ve işleyişi yetişkinlerden farklı olduğu için ameliyatları farklı yaklaşımlar gerektirmektedir. Nöroşirurji’nin 18 yaş altı hasta grubuna odaklanan alanına “Pediatrik Nöroşirurji” denmektedir. Bu hastalar yaşına göre prematür, yenidoğan, bebek, çocuk ve ergen kategorilerinde değerlendirilmektedir. Her bir grubun kendine has sık görülen hastalıkları ve cerrahi tedavi yaklaşımları bulunmaktadır. Ayrıca pediatrik hastaların tedavisinde Neonatoloji (Yenidoğan bölümü) ve Pediatri (Çocuk hastalıkları) bölümleri ile yakın iş birliği ve ekip çalışması gerekmektedir. Bununla birlikte, ameliyatlarda kullanılan çocuk yaş grubu için dizayn edilmiş özel ekipmanlara gereksinim duyulmaktadır.

Çocuk beyin cerrahisi alanında sık cerrahi tedavi uygulanan hastalıklar ve yöntemlere örnekler;

  • Kraniosinostoz (kafa şekil bozukluğu) ameliyatları
  • Spina bifida, meningosel, miyelomeningosel ameliyatları (ayrık omurilik, doğuştan omurilik kesesi, doğuştan dış omurilik)
  • Çocukluk çağı beyin ve omurilik tümörleri
  • Hidrosefali (beyinde beyin-omurilik sıvısı birikimi)
  • Endoskopik ventrikülostomi ve tümör ameliyatları
  • Çocukluk çağı omurga hastalıkları

https://www.medifema.com.tr/cocukluk-cagi-beyin-sinir-hastaliklari-pediatrik-norosirurji