Dental Bonding

  • Onaylı Tedavi

Dental Bonding

Dental Bonding Nedir?

İşlem yapılacak dişler üzerinde aşındırma yapmadan kompozit dolgu materyallerinin, bonding ajanları kullanılarak dişe uygulanması ile yapılmaktadır. Dental bonding sistemi dişler arası boşlukları kapatmada, dişlerde oluşan çürüklerde ve kırık diş restorasyonlarında estetik sonuçlar elde etmemize olanak sağlar. Dental bonding sistemi ile dişlerde bulunan küçük çapraşıklık, renklenme ve yapısal bozuklukları tamir edebilmekteyiz. Ayrıca, dental bonding sistemi ile yapılan tüm restorasyonların en büyük avantajı tek seansta bitirilebilmeleridir.

Dental Bonding Nasıl Yapılır?

  • Restoratif diş tedavilerinde bonding işlemleri en sık uygulanmaktadır. Dişlerde renk, şekil ve yapısal bozuklukları tedavi etmek için görsel ve fiziksel olarak dişlere en yakın malzemeler olan kompozit rezinler kullanılır. Bonding işlemi yapılacak bir dişte öncelikle küçük düzeltmeler ve gerekli görüldüğü takdirde minimal aşındırmalar yapılarak dişler işleme hazır hale getirilir.
  • Ardından kompozitlerin dişlere bağlanmasını güçlendirmek için pürüzlendirme işlemleri yapılır ve adeziv bonding ajanları uygulanıp kompozit materyalleri, tabakalama tekniği ve bir heykeltraş hassasiyeti ile işlenerek dişlere istenilen şekil kazandırılır.
  • Son aşamada ise yapılan restorasyonlar cilalanarak doğal parlaklık elde edilir.
  • Yoğun çay, kahve ve sigara kullanılan durumlarda restorasyonlarda küçük renklenmeler oluşabilmekle birlikte belirli aralıklarla yapılan kontrol seanslarında bu renklenmeler kolayca giderilebilmektedir.

Uygun Adaylar

Bonding yöntemi, bazı kişilerde dişler arasındaki boşlukları kapatmak için kullanılabilir, ancak bunun ortodontik tedavinin yerini tutmadığını lütfen unutmayın. National Institutes of Health (NIH)’e (Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri) göre, ağzında diasteması olan bazı hastalar tek başına bonding ile tedavi edilemez. Dişlerinizin arasındaki boşluğa ek olarak dişlerde çarpıklık veya sıkışıklık ya da dişlerin yanlış hizalanması gibi başka diş sorunlarınız varsa diş hekiminiz size bir ortodontiste görünmenizi önerecektir.

Tek sorununuz ön iki dişiniz arasında küçük bir boşluksa, ortodontik tedavi gerekli olmayabilir ve diş hekiminiz bu basit bonding yöntemi ile bu açıklığı kapatmayı düşünebilir. Diş hekiminiz ağzınızı inceledikten sonra bu uygulama için uygun bir aday olup olmadığınızı size bildirecektir, ancak soru sormaktan kesinlikle çekinmeyin.

Dental Bonding Sizin İçin Doğru Bir Yöntem Mi?

Diş hekiminiz ağzınızdaki boşluğun bonding için uygun olduğunu söylese bile tedaviden önce düşünmeniz gereken birkaç şey yine de vardır. Bazı kişisel alışkanlıklar bondingi sizin için daha az cazip bir tedavi yöntemi haline getirebilir, bu nedenle diş hekiminizle aşağıdaki hususları görüştüğünüzden emin olun:

  • Öncelikli olarak, bonding malzemesi gözenekli bir yapıya sahiptir, dolayısıyla sigara içiyorsanız veya düzenli olarak kahve içiyorsanız, kompozit reçineniz lekelenebilir ve sarı bir görünüm alabilir. Dişlerinizin lekelenmesiyle ilgili tereddütleriniz varsa, diş hekiminiz bunun yerine boşluğunuzu hemen leke tutmayan porselen kaplamalarla kapatmayı önerebilir. Bununla birlikte, doğal dişlerinizde renk değişikliği olabilir, bu nedenle kaplamalarınızla tutarlı olmalarını sağlamak için beyazlatıcı bir diş macununu evde bakım rutininize ekleyebilirsiniz.
  • Diğer bir husus, bonding malzemesinin doğal dişleriniz kadar güçlü olmadığıdır. Bu durum, tırnak yiyen veya kalem çiğneyen kişilerin, ön dişlere yerleştirildiği için bonding malzemesini kırabileceği anlamına gelmektedir. Bonding uygulamasının ömrü genellikle birkaç yıldır, fakat tırnak yeme alışkanlığınız varsa, normalden daha erken sürede onarıma ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • Ön dişleriniz arasındaki boşluklar, tedavi seçeneklerini ele alması için diş hekiminize görünmenin iyi bir nedenidir. Diş boşluklarınız için dental bonding size uygun bir tedavi yöntemi olabilir, ancak değilse ortodontiye veya benzer, daha kapsamlı bir tedavi yöntemine açık olmalısınız.

DENTAL BONDİNG