Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Günümüzde diş hekimliğinde kullanılan inovatif teknolojiler ile dijital diş hekimliği çağı başlamıştır. Gelişen teknoloji sayesinde diş hekimliğinde bazı geleneksel yöntemler geride bırakılmış, yüksek kalitede, hızlı tedavi olanakları doğmuştur. Diş hekimliğinde kullanılan teknolojiler hekimlere kolaylık sağlarken, hastalara pek çok açıdan konfor imkanı sunmaktadır.

CAD/CAM olarak adlandırılan, yüksek teknoloji ürünü tarama ve kazıma sistemleri sayesinde, eskiden günlerce süren diş restorasyon uygulamaları, günümüzde 1-2 saat gibi kısa sürelerde tamamlanabilir hale gelmiştir. Bu üstün teknolojiler, hastaların yoğun programları arasında hızlı bir şekilde restoratif diş tedavilerini gerçekleştirmelerini ve tedaviden aldıkları optimum sonuçlarla mutlu bir şekilde günlük yaşamlarına geri dönmelerini mümkün hale getirmiştir.

En son teknolojilerin kullanıldığı Bleaching (diş beyazlatma) işlemimiz hakkında bilgi almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

CAD/CAM Teknolojisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

CAD/CAM (Computer Aided Design ve Computer Manufacturing) bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim anlamına gelir. CAD/CAM sisteminde ağız içinden kolaylıkla görüntü alabilen özel bir kamera sistemi kullanılır. Bu kamera yardımı ile restorasyon yapılacak dişin ölçüsü, dijital olarak alınır ve doğrudan bilgisayar ortamına aktarılır. Yaklaşık 10-15 dakikalık bir süre içerisinde üç boyutlu dijital restorasyon tasarımı yapılır ve tasarımı tamamlanan yapay diş, üç boyutlu printer teknolojisi sayesinde dakikalar içerisinde hiç el değmeden üretimini tamamlar. CAD/CAM teknolojisi ile alınan ölçü, 10 mikron hassasiyetindedir. Bu sayede ilerleyen zamanlarda kaplama altında oluşabilecek diş çürüğü risklerinin önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

Diş Hekimliğinde Dijital Devrim ve Gülüş Tasarımı

Dijital diş hekimliği teknolojileri sayesinde dakikalar içinde yeni bir gülüşe sahip olmak mümkün hale gelmiştir. Dijital diş hekimliğinin en önemli avantajlarından biri, estetik gülüş tasarımı yapılabilmesidir. Mikro kamera yardımı ile bilgisayar ortamında üç boyutlu hale dönüştürülen dişler, bireyin ağız ve yüz yapısına uygun olarak, dilenilen estetik görünüm özellikleri ile tasarlanır. Hassas bir çalışmaya olanak tanıyan sistem, dişin karşıt dişle kontak noktalarının kontrolüne, sanal olarak aşındırılmasına, ekleme yapılmasına veya kontür değişikliği yapılmasına olanak tanır.

Dijital diş hekimliğinin en büyük avantajlarından bir diğeri de yapılacak restorasyon sonucunu, tedavi bitmeden görebilme imkanı sunmasıdır. Sistemde görüntülenen dişlerin olası bitmiş hali, bireyin gerçek yüz fotoğrafı ile uyumlu sonuçlar verir.

CAD/CAM Teknolojisi ile Hangi Tedaviler Uygulanabilir?

Dijital diş hekimliği ile birçok tedavi rahatlıkla uygulanabilir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Kök kanal tedavisi sonrası aşırı hasar görmüş dişlerin restorasyonu
  • Inley-onley porselen dolgular
  • Daha önce restore edilmiş dişlerin estetik amaçlarla yeniden restorasyonu
  • İmplant üstü restorasyonlar

Dijital Diş Hekimliğinde Hangi Malzemeler Kullanılır?

Dijital diş hekimliğinde kullanılacak olan malzemeler, hastanın durumuna göre hekim tarafından belirlenir. Dijital diş hekimliğinde zirkonyum, empress kompozit, kompozit porselen karışımı malzemeler kullanılmaktadır.

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları Nelerdir?

Dijital diş hekimliği, bilgisayar sistemi ile klinik ortamında tek seansta tedaviyi mümkün hale getirmiş, tedavi süresini minimuma indirmiştir.

  • Ağız içi tarayıcı ile ölçü almak, yaklaşık 3-5 dakikalık bir işlemdir. Yeni diş, aynı gün içerisinde hazırlanıp yapıştırılır.
  • CAD-CAM teknolojisi sayesinde kusursuz bir estetik görünüm elde edilir.
  • CAD/CAM sistemi ile optik ölçüler alınmakta ve geleneksel ölçü alma yöntemlerine başvurmaya gerek duyulmamaktadır. Özellikle bulantı refleksi yüksek olan hastalar için klasik ölçü alma yöntemlerine nazaran çok daha konforlu bir ölçü alma yöntemi olarak öne çıkar.
  • CAD/CAM teknolojisi, implant tedavilerinin başarısını en üst seviyeye çıkarmıştır.
  • CAD/CAM sayesinde uygulanacak tedavi önceden görüntülenebildiği için diş restorasyon tedavisine başvuran kişiler, çok daha emin ve güvenli bir şekilde tedaviye başlayabilir hale gelmiştir.

https://fethibayar.com/tr/content/7-dijital-dis-hekimligi

İlgilenebileceğiniz Diğer Avantajlı Tedaviler

hamilelikte diş tedavisi
Hamilelikte Diş Tedavisi
oral diagnoz ve radyoloji
Oral Diagnoz
agiz kokusu tedavisi
Ağız Kokusu Tedavisi

İlgili Hastane/Klinik

Avrupa diş kliniği İstanbul
Diş Kliniği
minepol indirim
Diş Kliniği

İlgili Doktorlar

Dt Leyla Göktürk
Dt. Leyla Göktürk
Diş Hastalıkları
0.0/10

Avantaj Kayıt Formu

Adınız Soyadınız (Kimliğinizde yazılı haliyle)*
TC Kimlik Numarası*
Telefon Numarası (Ülke ve Alan Kodu İle Birlikte)*
Email Adresi

Türkiye’de en iyi ve avantajlı tedavi imkanları

Avantajlardan Yararlanmak İçin Kayıt Yaptırın

Adınız Soyadınız (Kimliğinizde yazılı haliyle)*
TC Kimlik Numarası*
Telefon Numarası (Ülke ve Alan Kodu İle Birlikte)*
Email Adresi
İş Ortaklarımız
Dr Mustafa Acar
Doç. Dr. Mustafa Acar
Estetik ve Plastik Cerrahi
0.0/10
Dr. Özcan Yücel
Uzm. Dr. Özcan YÜCEL
Kardiyoloji
0.0/10
Dr Metehan Kılıç
Dr. Metehan Kılıç
Kalp ve Damar Cerrahisi
0.0/10
Dr. Mehmet Hanifi Özkan
Dr. Mehmet Hanifi Özkan
Göz Cerrahisi
0.0/10
Prof. Dr Bülent Önal
Prof. Dr. Bülent Önal
Beyin Cerrahisi
0.0/10
Dt Leyla Göktürk
Dt. Leyla Göktürk
Diş Hastalıkları
0.0/10

© Copyright 2017, All Rights Reserved