Diş Çürükleri

  • Onaylı Tedavi

Diş Çürükleri

Diş Çürükleri Nedir?

  • Her yaştan bireyi etkileyebilen diş çürüğü, diş minesinin ve dişlerin dış sert yüzeyinin tahrip olması olarak tanımlanır. Dişler üzerinde papışkan bir bakteri filmi olan plak oluşur. Şeker içerikli besinlerin tüketilmesi, dişlerde daha önce oluşmuş olan plaklardaki bakterilerin diş minesine saldıran asitler üretmesine neden olur. Plakların yapışkan yapısı, oluşan asitlerin dişlerle sürekli temas halinde olmasına neden olur ve diş yüzeyi zamanla parçalanır. Böyle zamanlarda dişlerde boşluklar ve çürükler meydana gelir.
  • Diş kökleri, diş yüzeylerine göre daha hassastır ve bu yüzden çürümeye daha yatkındır. Çürük dişler, genelde soğuk ve sıcağa daha duyarlıdır. Çocuklarda ve gençlerde daha çok yüzeysel çürüklere daha sık rastlanırken 50 yaş üstündeki bireylerde daha çok diş köklerinde çürükler oluşur. Diş kenarlarının çürümesi de yetişkinlerde yaygın bir durumdur. İnsanlar yaşlandıkça dişlerdeki florür azalır ve bu durum da çürümelere yol açar.

Çürük Diş Belirtileri

Çürük diş belirtileri; çürüğün dişte bulunduğu yere, boyuta ve derinliğe göre değişebilir. Çürümeler ve boşluklar yeni yeni ortaya çıkmaya başlıyorsa herhangi bir belirti görülmeyebilir. Çürümenin büyümesiyle birlikte şu belirtiler ortaya çıkabilir:

  • Belirgin bir neden olmaksızın ortaya çıkan diş ağrısı,
  • Dişlerin normalden daha hassas olması,
  • Tatlı, sıcak, soğuk içecekler içerken veya yiyecekler yerken dişlerde hafif ya da keskin bir ağrı,
  • Dişlerde gözle görünür delikler veya çürükler,
  • Dişin herhangi bir yüzeyinde ortaya çıkmış kahverengi, siyah veya beyaz boyalanmalar,
  • Herhangi bir yiyecek ısırıldığında ortaya çıkan ağrı.

Bu belirtilerin yanında çürüklerin ilerlemesi ağız kokularına da yol açmaya başlar. Diş çürüklerinin zamanında tedavisinin yapılmaması halinde dişin bütün yüzeyine ve köküne ulaşması mümkündür. Böyle durumlarda tedavi için geç kalınmış demektir.

Çürük dişler ağız içinde pek çok soruna sebep olabilmektedir. Bunlardan biri de ağız kokusudur. Ağız kokusu tedavimiz ile ilgili detaylı bilgi ve avantajlı hizmetler için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Diş Çürükleri Nasıl Farkedilir?

Hastalar küçük çürükleri fark edemeyebilirler, düzenli doktor muayenesi bu noktada çok önemlidir. Ancak derin çürükler gözle görülebildiğinden ve birtakım etkenlere (tatlı, ekşi, soğuk, sıcak) ağrı ile cevap verebildiklerinden, hastalar bunları son noktada fark ederler. 

Diş Çürüklerinde Tedavi Yöntemleri?

Tedavisinde çürüğün ne kadar erken fark edilip, ne kadar erken dönümde diş hekimine başvurulduğunun çok büyük önemi vardır. Dişin sinirine ulaşmamış çürükler dolguyla restore edilebilirler. Ancak kliniğe ağrı ile başvuran, derin dentin çürüğü olduğu belirlenmiş dişlerde kanal tedavisi gibi farklı tedavi prosedürleri gerekecektir. Bu noktada yapılacak ağız içi muayene ve röntgenler ile tedavi planlamasına karar verilir.

Diş Çürüklerinin Zararları

https://memleketimdesaglik.com/tedavi/periodontoloji-dis-eti-tedavisi/

https://www.medicalpark.com.tr/curuk-dis/hg-2370