Diş Dolgu Teknolojisi

 • Onaylı Tedavi

Diş Dolgu Teknolojisi

Diş Dolgu Teknolojisi Nedir ve Neden Önemlidir?

Çürümüş dişlerin, çeşitli nedenlerden dolayı kırılmış, oyulmuş dişlerin yeniden dönüştürülmesi için uygulanan yöntemlerden biri, diş dolgusu uygulamasıdır. Çürük bölgeler temizlenerek, içerisine dolgu malzemeleri yerleştirilmesi ve yeniden şekillendirilmesi işlemleri, dolgu kapsamındadır.

Dişe yapılacak dolguyla çürümeden önceki doğal biçimi tekrar verilmeye çalışılır. kullanılan dolgu tipi dişin konumuna ve işlevine bağlıdır.

Diş Dolgu Teknolojisinde Kullanılan Maddelerin Özelliği Nedir?

Diş dolgusu yapılırken kullanılan malzemeler sadece tutucu özelliktedir. Dişe yapışma özelliği olmayan dolgu maddeleri, lazer ışınlarıyla sabitlenerek, dişe tutturulması sağlanır. Dişin sağlam şekilde yapılması ve malzemenin çıkmaması için alınan tutucu önlemlerin başında, kaviteye uygun şekli vermek gelir.

Diş Dolgu Teknolojisi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bir günde kaç diş dolgu yapılır, dolgu aşamaları nelerdir gibi konularda merkezimizden bilgi alabilirsiniz. Diş dolgusu uygulamalarında öncelikle çürük tespiti yapılır. Çürüğün boyutları ve derinliğine bakılarak, hekimin uygun görmesiyle diş yapısının röntgeni çekilir.

Diş dolgusu veya kanal tedavisi gerekiyorsa, muayene sırasında belirlenir. Çürük dişlerin kök kısmına inmişse, çürüğün tamamen temizlenmesi ve kök kısmında bulunan, sinir uçlarının yakılarak tedavi edilmesi işlemleridir.

Diş Dolgu Teknolojisi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Dişteki çürüğe bağlı olarak ortalama 30 dakikada dolgu uygulaması tamamlanır. Diş dolgu tedavisi nasıl yapılır konusunda;

 • Lokal anesteziyle diş dolgu tamiri uygulamalarına başlanır.
 • Frezy veya özel aletlerle, çürük temizlenir.
 • Dişin iç kısmı yıkanır ve dolgu malzemesiyle doldurulur.
 • Lazerle dolgu maddesi, dişe sabitlenerek diş oluşumu sağlanır.
 • Dolgunun üst yüzeyi törpülenir ve üst dişlerle uyumu sağlanır.

Dolgu ile diş aralığı kapatma ve minik kırıklarda dolguyla tedavi işlemleri uygulanmaktadır. Dişlerin yapısına ve çürüklerine göre uygulama, muayene sırasında belirlenir.

Kırık Diş Dolgu Olur mu?

Kırık diş dolgu uygulamaları, diş yüzeyinde çürük olmadığı durumlarda uygulanır. Kırık veya yüzeyi bozuk dişlerde, sadece dolgu malzemesi uygulanarak tedavi yapılabilir. Kırık diş dolgu fiyatları, dişlerin genel durumları, tedavi edilecek diş sayısına ve uygulanacak işlemlere göre belirlenir.

Diş Dolgu Teknolojisinde Çeşitler Nelerdir?

Diş dolgusu türleri genel anlamda üç farklı şekilde uygulanır. Dişin yapısına ve hastanın genel sağlık durumu, hastanın tercihine göre dolgu türü belirlenir.

 • Amalgam dolgu
 • İnlaylar dolgu
 • Porselen dolgu

Çeşitlerinde, çürüklerin boyutlarına ve diş estetiği uygulamalarına göre işlem yapılır. Porselen diş dolgu fiyatları diğer uygulamalara oranla biraz daha farklıdır.

Porselen Dolgu Nedir?

Porselen ve kompozit diş dolguları; görsel açıdan daha estetik görünüm veren uygulamalardır. Gülüş tasarımı dahlinde genellikle ön dişlere uygulanır. Simanlar, porselen ve kompozit dolgu çeşitleri, diş yapısına ve dişlerin rengine göre uygulandığı için doğal bir görünüm verir.

Porselen diş dolgu uygulamaları, bonding olarak adlandırılır. Direnç oranı amalgam dolgu çeşitlerine oranla çok yüksek olmasa da estetik açıdan muhteşem görüntü sunarlar.

Amalgam Dolgu Nedir?

Diş dolgu çeşitleri arasında bilinen en eski ve ilk yöntemlerden biridir. Metal dolgu olarak bilinen ve sağlam, dirençli yapısıyla hala birçok kişi tarafından tercih edilen dolgular, uzun ömürlü kullanım avantajı sağlar.

Amalgam dolguların bileşeninde; %23 oranında kalay, %70 gümüş bulunur. Karışımın içindeki diğer faktörler ise bakır ve çinkodan oluşur. Diş dolgu çeşitleri ve fiyatları açısından tercih edilmesinin nedeni, daha dayanıklı ve daha ekonomik oluşudur. Civayla harmanlanarak elde edilen amalgam dolgu karışımı, azı dişlerine uygulanır.

İnlaylar Dolgu Çeşidi Nedir?

Bir seferde kaç diş dolgu yapılır, inlaylar dolgu tercih edilmeli midir gibi konularda, uzman ekibimiz ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmet vermekteyiz. Tek dolgu süresi ortalama 30 dakikadır. İnlaylar dolgu çeşidi, döküm dolgular olarak bilinir. Diş kavitesine yapıştırma yöntemiyle uygulanan, hassas çalışma ürünleridir.

İnlaylar diş dolguları laboratuvar ortamında hazırlanır. Özel teknik ve deneyim gerektiren uygulamalar, diş hekimi tarafından uygulanır.

Diş Dolgu Teknolojisi Uygulamaları Ne İçin Yapılır?

 • Ayrık diş dolgu uygulamaları, diş estetiği alanında yapılır. Dişlerin çürümesi nedeniyle, dişin çekilmesine gerek kalmadan yapılan uygulamalar diş dolgusu uygulamalarıdır. Dolgular, sadece çürüklerde yapılmadığı gibi ağız ve diş bakımı için de gerekli olan uygulamalar arasındadır.
 • Dolgu ile diş düzeltme, kırık dişleri onarma, eğri- yamuk veya görsel açıdan bozuk dişleri tedavi etmek için diş dolgusu işlemleri uygulanır. Ayrıca var olan dolguların kırılması, çatlaması veya yeniden tedavi edilmesi için de dolgu uygulamaları yapılır.
 • Direnç veya sert cisimlerin yenmesi nedeniyle, dolgu olan diş kırılması durumunda da dolgu uygulamaları yapılır. Eski dolgu malzemesi çıkarılır ve diş yeniden temizlenerek, yeni dolgu malzemesi ile yapılandırılır.
 • Yirmilik diş dolgu olur mu, çekilmesi mi gereklidir gibi konularda hastanın genel diş yapısına göre muayene sırasında belirleme yapılır.

Kanal tedavisi seçeneğimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Diş Dolgu Teknolojisi İşlemleri Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Dolgu yapıldıktan sonra diş fırçalanır mı gibi konular ve dolgu sonrası yapılması gerekenler konusunda tüm detaylar, aşağıda yer alıyor. Dolgu sonrası;

 • Sert gıdalar, kabuklu gıdalar tüketilmemelidir. Diş dolgusu yapılan dişte özellikle, çiğneme fonksiyonları kullanılırken dikkat edilmelidir.
 • Ilk iki saat ve hekimin diş yapısına göre önerdiği süre dahilinde yemek yememek ve sıvı tüketmemek gereklidir. Diş dolgusu beyaz kaplamlarda da sıcak, soğuk, sert, sıvı gibi şeyler ilk saatlerde tüketilmemelidir.
 • Dolgu uygulaması sonrasında, dişlerin iyi temizlenmesi gereklidir. Yiyecek artıklarının kalmaması için gargara yapılmalıdır.
 • Dolgu olan diş neden sızlar konusunda, diş fırçalamanın bir sakıncası olmadığından bahsedebiliriz. İple temizleme veya diş fırçalama yapılabilir. Dolgu sonrası ağrılar, kısa sürede geçecektir.
 • Kök veya sinirlere yakın kısımlarda yapılan diş dolgusu uygulamalarında, hassasiyet biraz yüksek olduğu için çiğneme, yeme fonksiyonlarında ilk birkaç gün biraz ağrı olabilir. Diş hekimi önerisine göre ağrı kesici kullanılabilir.
 • Dolgu sonrası diş ağrısı ağrı kesiciyle geçmemiş ise hekime başvurulmalıdır.

https://www.sukrusunger.com/Dis-Tedavileri/dis-dolgusu.html