Diş Kaybı

Diş Kaybı Nedir?

  • Bir diş kaybının en önemli nedenlerinden biri diş kaybıdır. Yani bir dişinizi kaybetmek diğer dişlerinizi de kaybetmenize yol açabilir. Eksik dişlerin dışında ağızda kalan dişler hem noksan dişin hem de incelen kemiğin desteği azaldığı için zorlanmaya ve zarar görmeye başlarlar. Fazla yüklenme nedeniyle bu dişlerin yeri değişebilir ya da yeni diş kayıpları yaşanabilir.
  • Diş çürükleri, travmalar ya da diş eti hastalıkları da diş kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenlerle dişimizi kaybettiğimizde, dişin bulunduğu bölgedeki kemik, hızla azalarak incelir ve küçülmeye başlar. Zaman içinde çene kemiği o kadar incelir ki aynı bölgeye yeni bir diş yapmak imkansız hale gelebilir. Diş kaybı 30 yaşında da 70 yaşında da olabilmektedir. Bu yüzden ağız hijyenine ve sağlığına gereken özeni göstermeli ve diş hekimi ziyaretlerimizi aksatmamalıyız.
  • Diş kayıplarından kişinin ne ölçüde etkileneceği, hangi dişin ya da dişlerin eksik olduğu, kişinin genel sağlığı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişecektir. Eğer birkaç diş birden kaybedilmişse ağız içinde büyük bir boşluk oluşacak ve kayıp nedeniyle yaşanan rahatsızlığın boyutları büyük olacaktır. Bunun sonucu çene yapısının bozulmasına kadar giden ciddi sorunlara yol açacaktır. Çene eklemindeki sorunlar tedavisi ve geri dönüşü çok daha zor olan tedavileri gerektirir.

Zamanla oluşan diş kayıplarından sonra gerçekleştirilebilecek bir diğer tedavimiz protetik diş tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diş Kaybı Nedenleri Nelerdir?

  • Diş kaybı ve yerine yapılacak tedavi planlaması, biz diş hekimleri için çok önemli bir konudur. Çürük, dolgu veya protez yapılamayacak kadar sağlıklı doku kaybı, travma, dişeti hastalıkları, kemik erimesi, kistler ve daha birçok sebepten diş kayıpları yaşanabilmektedir. Ayrıca çekilen dişlerin yerine yeni diş yapılmaması da komşu dişlerin kemik desteğinin azalmasından dolayı kaybına neden olabilmektedir.
  • Eksik dişler eklem hastalıklarına neden olabilecekleri gibi ağızdaki mevcut dişlerin yer değiştirmelerine, kaymalarına, uzamalarına sebep olacaklarından kısa süre içinde yapılmaları gerekmektedir. Ayrıca bu uzama ve yer değiştirmeler, ileride yapılacak implant veya protezler için de sıkıntı yaratabilmektedir.
  • Yetişkinlerde diş eksikliğinin tedavisi için kapsamlı bir şekilde ağız içi ve röntgen ile muayene ettikten sonra hastanın da beklentileri ve kaç diş eksikliği olduğu göz önünde bulundurularak tedavi planı oluşturulur. İmplantlar, diş üstü protezler (porselen, zirkonyum, cam seramik) veya hareketli protezlerle hastalar eksiksiz dişlerle güzel gülüşlere sahip olabilirler.

https://gulseminkocak.com/agizda-olusan-dis-kaybi-sebepleri-nelerdir/

İlgilenebileceğiniz Diğer Avantajlı Tedaviler

hamilelikte diş tedavisi
Hamilelikte Diş Tedavisi
oral diagnoz ve radyoloji
Oral Diagnoz
agiz kokusu tedavisi
Ağız Kokusu Tedavisi

İlgili Hastane/Klinik

No data was found

İlgili Doktorlar

Dt Leyla Göktürk
Dt. Leyla Göktürk
Diş Hastalıkları
0.0/10

Avantaj Kayıt Formu

Adınız Soyadınız (Kimliğinizde yazılı haliyle)*
TC Kimlik Numarası*
Telefon Numarası (Ülke ve Alan Kodu İle Birlikte)*
Email Adresi

Türkiye’de en iyi ve avantajlı tedavi imkanları

Avantajlardan Yararlanmak İçin Kayıt Yaptırın

Adınız Soyadınız (Kimliğinizde yazılı haliyle)*
TC Kimlik Numarası*
Telefon Numarası (Ülke ve Alan Kodu İle Birlikte)*
Email Adresi
İş Ortaklarımız
Dr Mustafa Acar
Doç. Dr. Mustafa Acar
Estetik ve Plastik Cerrahi
0.0/10
Dr. Özcan Yücel
Uzm. Dr. Özcan YÜCEL
Kardiyoloji
0.0/10
Dr Metehan Kılıç
Dr. Metehan Kılıç
Kalp ve Damar Cerrahisi
0.0/10
Dr. Mehmet Hanifi Özkan
Dr. Mehmet Hanifi Özkan
Göz Cerrahisi
0.0/10
Prof. Dr Bülent Önal
Prof. Dr. Bülent Önal
Beyin Cerrahisi
0.0/10
Dt Leyla Göktürk
Dt. Leyla Göktürk
Diş Hastalıkları
0.0/10

© Copyright 2017, All Rights Reserved