Göz Kapağı ve Kirpik İçe Dönmesi

  • Onaylı Tedavi

Göz Kapağı ve Kirpik İçe Dönmesi

Göz Kapağı Ve Kirpik İçe Dönmesi Nedir?

Göz kapağı ve kirpik içe dönmesine entropion adı verilir. Genel olarak alt kapakta meydana gelen bu rahatsızlık nadir olarak üst kapakta görülür. Bu yüzden göz çevresine ve yüzeyine dokunan kirpikler bu bölgeye zarar verir ve enfeksiyon oluşmasına neden olur. Müdahale edilmediği takdirde ilerleyen bu hastalık aşırı tahriş sonrası, görme kaybına kadar gider bu yüzden cerrahi müdahale ile tedavisi şarttır.

Hastaların şikayetleri;

  • Batma, takılma
  • Göz sulanması
  • Kirpiklerin sürekli korneayı çizmesi sonucu kornea hasarı ve devamında bulanık görme

Entropion neden oluşur?

Sıklıkla yaşlılarda görülen entropion, göz kapağı etrafındaki kasların gevşemesi sonucu gelişir. Trahom, göz enfeksiyonları, göze eskiden alınmış darbe en sık nedenleri arasındadır.

Entropion tedavisi nasıl olur?

Gözü korumak için hasta kayganlaştırıcı (lubrikan) göz yaşını devamlı kullanmalıdır. Gelişebilecek kornea hasarı ve kornea enfeksiyonları göz doktorunuz tarafından kontrol altında olmalıdır. Botulinum toksini enjeksiyonu denense de hasta çoğunlukla cerrahi tedaviden fayda görür.Entropion ameliyatı kısa ve büyük riskler içermeyen bir ameliyattır. Oküloplastik olarak hasta ameliyat edilir.Kozmetik olarak görüntü düzelir,hastanın şikayetleri sıklıkla kaybolur.

http://www.dronurkonuk.com/hastal%C4%B1klar-tedaviler/kapak-hastal%C4%B1klar%C4%B1/kirpik-d%C3%B6nmesi-ve-tedavisi

https://memleketimdesaglik.com/tedavi/goz-kapagi-tumoru/