Göz Migreni

  • Onaylı Tedavi

Göz Migreni

Göz Migreni Nedir?

  • Göz migreni tıp dilinde oftalmik migren olarak adlandırılır. Hastaların tarifi ile gözlerinin arkasından bası, gözü çıkacakmış gibi ağrı hatta mide bulantısı çeker ve hayat kaliteleri düşer.
  • Migren birkaç saat sürecegi gibi günlercede sürebilir. Atakları haftalık aylık olabilir veya düzensiz seyredenlerde vardır. Genel itibari ile migren ikiye ayrılır.Birincisi kişinin önceden atagın geldiğini hissedebildigi (auralı) veya atagı ancak ağrı ile hissedebildiği (aurasız) tip. Aura yani migren atagının habercisi ses ve ışık hassasiyeti, uyku hali, tahammülsüzlük, ışık çakmaları, haleler, siyah nokta uçuşması, ışık parlaması, 1 saati bulan görememe, bulantı, baş dönmesi, mide ve barsak problemleri,tek yanlı elde ayakta uyuşma olabilir. Ardından dayanılmaz baş agrısı başlar.
  • Migren çalışma performansını ve verimliligi azaltan, yaşam standartını düşüren bir hastalıktır.Atağın ne kadar süreceğini hasta bile bazen fark etmeyebilir.örnegin her zaman 2 saat olan atak günlerce sürebilir veya tam tersi olur.
  • Stresli hayat, heyacan, aşırı sıcak ve soguk, çikolata, peynir, şarap, baharatlar, bazı katkı maddeleri, nişasta, aşırı uyku ve az uyku, tatil günleri aşırı gevşeme, ruhsal gerginlik,iklim değişikliği migreni tetikler.
  • Eskilerde nane,salatalık ve patatesi başa sararlarmış ama etkisi ıspatlanamamıştır.Defne yapragı,oğul otu feslegen gibi bitkilerin çaylarının iyi geldiği söylenmektedir. Akapunktur,magnetik tedaviler ve uzak doğu felsefesi tedavide kullanılmış ama herkese faydalı olunamamıştır.

Göz Migreni Belirtileri

Göz Migreni

https://memleketimdesaglik.com/tedavi/goz-tansiyonu-glokom-hakkinda-her-sey/