Invisalign (Şeffaf Ortodonti)

 • Onaylı Tedavi

Invisalign (Şeffaf Ortodonti)

Invisalign (Şeffaf Ortodonti)

Dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan Invisalign, dişlerinize uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Telsiz ortodontik tedavi olanağını sunan invisalign’ın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Telsiz Diş Düzeltme

Şeffaf Plaklarla, Telsiz Diş Düzeltme (Ortodonti) Tedavisi ile Çapraşık Dişlerinizi Tedavi Edebilirsiniz.

Invisalign, 4 milyondan fazla kişinin çarpık diş problemine çözüm sağladı. Kişiye uygun şeffaf plaklarla, verimli ve neredeyse görünmeyecek derece estetik algıyla yapılan bu tedaviyle diş teli kullanmanıza gerek kalmaz.

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?

Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde invisalign plakları üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.

Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?

Doktorunuz ağzınızdan ölçü alacak ve bu ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

Herkes invisalign yaptırabilir mi?

Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları invisalign ile tedavi edilebilir. Diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik tedavi invisalign ile de tedavi edilebilir. Invisalign ile çekimli tedavi yapılmasını ancak doktorunuz belirleyebilir.

Invisalign tedavisinin (Şeffaf Ortodonti) avantajları nelerdir?

 • En iyi estetik tedavi alternatiflerinden birini oluşturan ortodontik şeffaf plak tedavisi, herhangi bir tel görünümü olmadan gerçekleştirilir.
 • Çıkartılabilir şeffaf plaklar sayesinde gün içinde istenilen zamanda tedaviye ara verebilme şansı bulunur.
 • Normal tel tedavisinde dişlere teller yardımıyla kuvvet verilerek bir ay beklenir. Bu durum verilen kuvvetin daha fazla olmasıyla ağrı ve konforsuzluk hissi yaratır. Metal tellerin yarattığı bu ağrı şeffaf plaklarda minimum seviyeye iner.
 • Şeffaf plak tedavisinde haftalık değiştirilen plaklarla ağrı ve konforsuzluk hissi en az seviyeye iner.
 • Tel tedavisinin bir diğer yan etkisi de yanak ve dudakların metal yüzeylerin sürtünmesi sonucu kesilebilmesidir. Tedavi sırasında yara oluşumu normal kabul edilir. Şeffaf plakların pürüzsüz yüzeyleri sayesinde yara ve batma oluşmaz.
 • Şeffaf plak takıp çıkarılabildiği için ağız hijyeni daha kolay ve iyi yapılır.
 • Şeffaf görüntüye sahip olması ve dışarıdan bakıldığında farkedilmemesi estetik olarak daha iyi bir görüntü verir.
 • Bazı durumlarda şeffaf plak tedavisi daha kolay ve hızlı sonuç verebilir.
 • Şeffaf plakların çıkarılabiliyor olması yemek yerken daha fazla kolaylık sağlar.
 • Önemli toplantı ya da etkinlik gibi durumlarda hem konuşma açısından hem de görüntü açısından kişiyi rahatlatır.

Invisalign tedavisi konuşmayı etkiler mi?

Plak tedavisinin ilk başlarında 1- 2 haftalık alışma süresi içerisinde konuşmada minimum bir farklılık görülebilir. Ancak zamanla hastaların alışması ile konuşmadaki bu farklılık ortadan kalkar.

Diş teli olmadan şeffaf plaklarla dişler hareket eder mi?

Şeffaf diş plağı tedavisi uygulamasında, bazı durumlarda tel ile yapılan tedaviye göre daha hızlı hareket görülür. Diğer durumlarda da şeffaf plaklar aynı sürede ancak çok daha konforlu bir şekilde dişleri hareket ettirirler.

Invisalign tedavisi öncesinde neler yapılması gerekir?

Tüm ortodontik tedavilerden önce ağız içerisindeki mevcut sorunlar giderilmeli; diş taşı temizliği ve çürüklerin tedavisi yapılmalıdır. Şeffaf plak tedavi öncesinde iyi bir ağız hijyeni sağlanmalıdır.ŞInvisalign tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Tedavi sonrasında geri bozulmaların en aza indirilmesi için hastalar hekimlerin önerdiği süre boyunca koruyucu plakları kullanmalıdırlar.

Şeffaf ortodonti tedavisinde alt ve üst yaş sınırı var mıdır?

Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi daimî kesici dişler ile ilk daimi büyük azı dişleri çıktığında hastalar tedavi için değerlendirilebilirler. Üst yaş sınırı olmamasına rağmen hastaların diş destek dokularının ve kemik seviyelerinin iyi durumda olması gerekir. Şeffaf plaklar; tel tedavisine göre daha hafif kuvvetler uyguladıklarından ileri yaş grubundaki hastalar için idealdir.

Şeffaf ortodonti tedavisinin uygulanmaması gereken durumlar var mıdır?

Her ortodontik tedavinin uygulanamayacağı durumlar mevcuttur. Bunlar çene kemik seviyesinin ve destek dokuların azaldığı durumlar ve bu dokuların hastalıklarıdır. Tedaviye uygunluk konusunda ortodonti uzmanının muayenesi gereklidir.

Şeffaf plak tedavisi ağrılı bir tedavi midir?

Ortodontik tedavilerin çoğunda başlangıçta bir miktar ağrı hissi vardır. Şeffaf plaklarda ise bu ağrı hissi en az seviyededir.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi problemin boyutuna göre değişiklik gösterir. Genellikle ortalama ortodontik problemler 1 ila 1,5 yıl içerisinde tedavi edilmektedir. Vakanın kolay veya zor olmasına göre (+ /- )6 ay değişim gösterebilirler.

Invisalign® tedavisi nasıl çalışır?

INVİSALİGN (ŞEFFAF ORTODONTİ)