Standart LASIK

LASIK Nedir?

LASIK miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme kusurlarınının excimer lazer adı verilen özel bir lazerle giderildiği bir operasyonun ismidir. Bu lazerle gözün en dış kısmındaki kornea tabakası yenden şekillendirilerek ışığın retinaya odaklanması sağlanır.

Lasik Lazer Nasıl yapılır?

Kornea tabakasında flap, mikrokeratom ile hazırlanarak ya da femtosaniye laserle hazırlanarak uygulanır.

Wavefront (A-CAT) yönteminde berometri cihazıyla gözün kırma kusuru yanında mikroskopik seviyelerdeki kusurları ortaya çıkarılır. Wavefront tekniğinde bu kusurlarla birlikte göz derecesi düzeltilir. Böylece gece görüşü, görüş kalitesi daha iyi olur. Size hangi yöntemin uygun olduğuna doktorunuz muayene ve ölçümlerden sonra karar verir.

Topografi Eşlikli LASİK (T-CAT) yönteminde genellikle kornea yüzeyinin sferik küresel bir görünümü vardır. Ancak bazı gözlerde korneada düzensizlik, asimetrik astigmat olabilir. Bu topografi (kornea haritaları) ölçümlerinde görülür ve ona göre eşlikli LASİK yapılması planlanır.

Kişiye özel lasik (i-lasik) tedavimizle de ilgili detaylı bilgi ve avantajlı hizmetller için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

LASİK İçin Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

Hasta kliniğimize başvurduğu zaman detaylı ve uzun bir göz muayenesinden geçer. İlk etapta göz değerleri bilgisayarla ölçülür ve korneanın ön ve arka yüzü hakkında ayrıntılı bilgi veren topografik haritalar çıkarılır. Gözbebeği büyüklüğü ölçülür (Pupillometri). Damlasız ve damlalı göz dereceleri hekimlerimiz tarafından 2 kez kontrol edilir. Kornea kalınlığı ultrasonik cihazla (Pakimetri) tesbit edilir. Göz içi basıncı (göz tansiyonu) ölçülür. Retina (göz arkası) taraması yapılır.

3 saate yakın süren tüm bu muayene ve ölçümler sonucunda sizin uygun bir aday olup olmadığınıza veya size hangi yöntemin daha iyi sonuç vereceğine doktorunuz karar verir.

İşlemden Önce Yapılması Gereken Tetkikler

Operasyondan önce detaylı ​​testler yapılmalıdır. Korneanın kalınlığı ve kırılma derecesi ölçülmelidir. Kornea haritasının çekilmesi (topografi), göz tansiyonu ve pupilla dilatasyonunu ölçülmesi gerekir.

Göz Ameliyatı İçin Kontrole Nasıl Hazırlanmalıyım?

Sert kontakt lenslerinizi yukarıda bahsettiğimiz değerlendirmeden yaklaşık bir hafta önce takmayı bırakın. Yumuşak lensler, değerlendirmeden en az 3 gün önce çıkartılmalıdır. Numaralarınızın gözden geçirilebilmesi için gözlüklerinizi konsültasyona getirin.

Operasyon Günü Hazırlıkları

 • Ameliyattan sonra sizi eve götürmesi için bir yakınınızı beraberinizde getirmeyi planlayın.
 • Ameliyat gününde, doktora gitmeden önce hafif bir yemek yiyin ve düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa, tümünü alın.
 • Ameliyattan sonra gözleriniz ışığa duyarlı olabileceğinden güneş gözlüğü getirmek isteyebilirsiniz.
 • Göz makyajı veya geçici takma kirpikleri çıkarın. Kalıcı takma kirpikleriniz veya kalıcı göz makyajınız varsa sorun değil.

Operasyon sırasında ne olur?

Göz ameliyatı sırasında, kornea flebi acısız bir şekilde kaldırılır ve alttaki kornea dokusu excimer lazer ile yeniden şekillendirilir. Kornea, ışığı retina üzerine doğru odaklaması için yeniden şekillendirildikten sonra, kornea flebi yerine geri konur ve ameliyat tamamlanır. İşlem, göz damlası şeklinde lokal anestezi altında iken yapılır ve genellikle yaklaşık 10 dakika sürer. Hastalar hafif sakinleştirici de isteyebilir.

Ameliyat Sonrası Bakım

Göz ameliyatından sonra, doktorunuz enfeksiyon ve göz kuruluğunu önlemek için reçeteli göz damlası verecektir. Bu damlalar, kullandığınızda ani bir hafif yanma veya görme bulanıklığı yaratabilir. Göz doktorunuz tarafından onaylanmayan damlaları kullanmayın.

Operasyondan sonra duş almayın ve gözlerinize 24 saat boyunca su değdirmeyin.  PRK veya LASEK’den sonra 72 saat yani 3 gün süreyle duş almayın ve gözlerinizi su ile temas ettirmeyin.

Doktorunuz ameliyattan sonraki gün kontrol için sizi görecektir.  Gözleriniz tahriş edebilecek şeyler kullanmayın ve ellerinizi gözlerinize götürmeyin, eğer göz yaşarması olur ise, damlaları gözlerinize dokunmadan yalnızca yüzünüzden silmelisiniz.

Standart LASIK Yan Etkileri

 • Göz kuruluğu, bazı çalışmalarda %70 oluştuğu söylenir. Hastayı yıllarca rahatsız edebilir, en masumu 6 ay damla ile hafifler.
 • Gözde artık numara kalması (az veya fazla düzeltme).
 • Gözün beyaz kısmına geçici kan oturması.
 • Korneada leke kalması; Ağır olursa kişi sisli görür. Çoğunlukla yoğun tedavi ile 1-2 hafta içinde iyileşir.
 • Ektazi; Korneanın tüm şeklinin değişmesi tedavisi zordur, çoğu hastada çok nadir olarak görme bozukluğu bırakır.
 • Flep kayması; Kalıcı sis görür.
 • Göz tansiyonu; Geçici veya kalıcı olabilir.

Standart Lasik

https://memleketimdesaglik.com/tedavi/kisiye-ozel-lasik-i-lasik/

İlgilenebileceğiniz Diğer Avantajlı Tedaviler

hamilelikte diş tedavisi
Hamilelikte Diş Tedavisi
oral diagnoz ve radyoloji
Oral Diagnoz
agiz kokusu tedavisi
Ağız Kokusu Tedavisi

İlgili Hastane/Klinik

No data was found

İlgili Doktorlar

Dr. Mehmet Hanifi Özkan
Dr. Mehmet Hanifi Özkan
Göz Cerrahisi
0.0/10

Avantaj Kayıt Formu

Adınız Soyadınız (Kimliğinizde yazılı haliyle)*
TC Kimlik Numarası*
Telefon Numarası (Ülke ve Alan Kodu İle Birlikte)*
Email Adresi

Türkiye’de en iyi ve avantajlı tedavi imkanları

Avantajlardan Yararlanmak İçin Kayıt Yaptırın

Adınız Soyadınız (Kimliğinizde yazılı haliyle)*
TC Kimlik Numarası*
Telefon Numarası (Ülke ve Alan Kodu İle Birlikte)*
Email Adresi
İş Ortaklarımız
Dr Mustafa Acar
Doç. Dr. Mustafa Acar
Estetik ve Plastik Cerrahi
0.0/10
Dr. Özcan Yücel
Uzm. Dr. Özcan YÜCEL
Kardiyoloji
0.0/10
Dr Metehan Kılıç
Dr. Metehan Kılıç
Kalp ve Damar Cerrahisi
0.0/10
Dr. Mehmet Hanifi Özkan
Dr. Mehmet Hanifi Özkan
Göz Cerrahisi
0.0/10
Prof. Dr Bülent Önal
Prof. Dr. Bülent Önal
Beyin Cerrahisi
0.0/10
Dt Leyla Göktürk
Dt. Leyla Göktürk
Diş Hastalıkları
0.0/10

© Copyright 2017, All Rights Reserved