Oral Diagnoz

İçindekiler
oral diagnoz ve radyoloji

Oral Diagnoz nedir?

Oral diagnoz, diş hekimliğinde ağız hastalıklarının ve ağızda belirti veren sistemik hastalıkların teşhisi ve tedavi planlamasını üstlenmiş ana bilim dalıdır.

Ağız içinde sadece çürük dişler ve iltihaplı diş etleri karşımıza çıkmaz. Tüm dünyada kabul edildiği gibi çene kemikleri ve eklemi, tükrük bezleri, dil ve ağız içinde görülen tüm yumuşak dokuların hastalıkları diş hekimliğini ilgilendiren konulardır. Bu yapı ve dokular küçük bir alanı kapsamakla birlikte, anatomik olarak karmaşık bir yapı oluştururlar.
Bir çok sistemik hastalık da ağız içinde önemli belirtiler göstermektedir.

Örneğin, şeker hastalığında diş eti hastalığı çok cabuk ilerler.Yine ağız içinde sık ve çok sayıda çıkan aftlar,behçet hastalığının ilk belirtileri olabilir.İşte bu nedenlerle ağız içi hastalıkların teşhisi ve tedavi planlaması ile ilgili ayrı bir ana bilim dalı doğması gerekmiştir ve Oral Diagnoz ve Radyoloji bu görevi üstlenmiştir. Aynı şekilde en son teknolojilerin kullanıldığı dijital diş hekimliğimizden de yararlanmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Diş Filmleri

Ağız içi hastalıklarının, özellikle diş ve çene kemiği gibi sert doku ile ilgili olanların teşhisinde en büyük yardımcımız dental radyografiler yani diş filmleridir. Diş filmlerinin de en çok kullanılan iki tipi periapikal (2-3 dişi gösteren küçük filmler) ve panoramik filmlerdir (alt ve üst tüm dişleri ve çene kemiklerinin tamamını gösterebilen büyük filmler).Bilgisayar destekli bir teknik olan dijital radyografi cihazları da çok düşük radyasyon dozu kullanarak film görüntüsü üzerinde renk ve ışık oynamaları yapmaya imkan kılarak ayrıntılı değerlendirme yapmamıza olanak tanır.Bunların yanında özellikle implant uygulamalarında ve eklem hastalıklarının teşhisinde MR ve BT de yardımcı olarak istenebilecek filmlerdir.

Dental Radyografiler 

  • Dijital panoramik radyografi ile ağızdaki dişlerin hepsinin görülebilmesi mümkündür. Ayrıca gömülü dişler, dişin çevresindeki kemik doku, çene kemiğinin tamamı da bu teknik ile görülebilmektedir. Çekilen filmin görüntüsü bilgisayara yansımaktadır. Bilgisayardan bu görüntü üzerinde büyütme ve küçültme yaparak doğru ölçümler yapılabilmesi mümkündür. Radyasyon oranını azaltan bir yöntem olması nedeni ile avantajlıdır.
  • Periapikal radyografiler; panoramik radyografilerde görülen bazı durumların daha detaylı incelenebilmesi için kullanılmaktadır. Birbirine komşu olan dişler ve bu dişlerin kemik dokuları detaylı görülebilmektedir.
  • Oral diagnoz ve radyoloji bölümlerinde çekilen dijital radyografiler üzerinde renk ayarı, büyüklük ayarı ve ölçümler yapılabilmektedir. Bilgisayar ortamında paylaşılabilen bir film türüdür.
  • Bilgisayarlı tomografi; diğer ağız içi ve ağız dışı görüntülemelerinin yetersiz kaldığı durumlarda devreye girmektedir. Üç boyutlu olan bu teknik; büyük kistler, tümörler ve çok sayıda implant uygulaması gibi şikayetler için kullanılabilmektedir. Ağız bölgesinden enine kesit alınarak inceleme yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Cerrahi işlemlerin risklerini en aza indirgeyebilecek bir yöntemdir.

İleri Radyografi Teknikleri

Bilgisayarlı 3 boyutlu (3D) tomografi ile, diğer radyografik yöntemlerle teşhis edilemeyecek durumlar, kurumumuzda mevcut olan Bilgisayarlı 3D Tomografi Cihazları vasıtası ile kolaylıkla teşhis edilebilmektedir.

Oral Diagnoz ve Radyoloji

Radyoloji, ağız içi hastalıklar için çekilen diş filmleridir. Dental radyografiler olarak da bilinmektedir. Oral diagnoz ve radyoloji; ağız içi hastalıkların teşhis edilmesi ve tedavisine başlanılması için önemlidir. Diş filmlerinin en sık tercih edilen tipleri ise periapikal ve panoramik filmlerdir. Diş filmleri çekilirken ileri radyografi teknikleri kullanılabilmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber, diğer radyografi teknikleri ile teşhis edilemeyecek olan rahatsızlıklar için üç boyutlu tomografi kullanılmaktadır.

Teşhis ve Tedavi

Tüm bu yöntemlerle ancak 1/3’ü ağız içinde görülebilen diş yapısının kalan 2/3’lük bölümünü ve çene kemiği içinde kalan iltihabi oluşumlar ve gömülü diş gibi yapıları rahatlıkla görüp teşhis edebiliriz.İyi bir teşhis de doğru tedavi planlamasının yapılabilmesini sağlar. Böylelikle gerekli tüm tedavi ihtiyaçları erken teşhis edilir ve ileride daha büyük sorunlar oluşması önlenir.

Oral Diagnoz ve Radyoloji bölümünde, hasta dosyasında bulunan kişisel ve tıbbi bilgileriniz, gizlilik politikamız gereği 3. şahıslarla asla paylaşılmaz.

Oral Diagnoz ve Radyoloji departmanında tüm hastaların ilk kayıtları alındıktan sonra, muayeneleri ayrıntılı olarak yapılmaktadır. Daha sonra tedavi ihtiyaçlarına uygun olarak diş filmlerinden bir veya birkaçı alınmakta ve tüm tedavi planlaması tespit edilmektedir.

Yapılan tedavi planlamasına uygun olarak, hastalarımızı konularında uzman hekimlere yönlendirerek tedavileri başlatılmaktadır. Hastalarımızın tedavi planı ve süresi ile ilgili tüm sorularına cevap vermek de departmanımızın görevidir.

ORAL DİAGNOZ VE RADYOLOJİ

oral diagnoz ve radyoloji
İlgilenebileceğiniz Diğer Avantajlı Tedaviler

hamilelikte diş tedavisi
Hamilelikte Diş Tedavisi
agiz kokusu tedavisi
Ağız Kokusu Tedavisi
çene hastalıkları hastalıkları tedavisi
Çene Eklemi Hastalığı ve Tedavisi

İlgili Hastane/Klinik

Avrupa diş kliniği İstanbul
Diş Kliniği

İlgili Doktorlar

No data was found

Avantaj Kayıt Formu

Adınız Soyadınız (Kimliğinizde yazılı haliyle)*
TC Kimlik Numarası*
Telefon Numarası (Ülke ve Alan Kodu İle Birlikte)*
Email Adresi

Türkiye’de en iyi ve avantajlı tedavi imkanları

Avantajlardan Yararlanmak İçin Kayıt Yaptırın

Adınız Soyadınız (Kimliğinizde yazılı haliyle)*
TC Kimlik Numarası*
Telefon Numarası (Ülke ve Alan Kodu İle Birlikte)*
Email Adresi
İş Ortaklarımız
Dr Mustafa Acar
Doç. Dr. Mustafa Acar
Estetik ve Plastik Cerrahi
0.0/10
Dr. Özcan Yücel
Uzm. Dr. Özcan YÜCEL
Kardiyoloji
0.0/10
Dr Metehan Kılıç
Dr. Metehan Kılıç
Kalp ve Damar Cerrahisi
0.0/10
Dr. Mehmet Hanifi Özkan
Dr. Mehmet Hanifi Özkan
Göz Cerrahisi
0.0/10
Prof. Dr Bülent Önal
Prof. Dr. Bülent Önal
Beyin Cerrahisi
0.0/10
Dt Leyla Göktürk
Dt. Leyla Göktürk
Diş Hastalıkları
0.0/10

© Copyright 2017, All Rights Reserved