Pedodonti Tedavisi

  • Onaylı Tedavi

Pedodonti Tedavisi

Pedodonti, doğumdan ergenliğe kadar çocuklarda diş sağlığının takibini konu alan diş hekimliği dalıdır.

Pedodonti Tedavisi Nedir?

Pedodonti, doğumdan ergenliğe kadar çocuklarda diş sağlığının takibini konu alan diş hekimliği dalıdır. Çocuklarda düzenli olarak yapılan ağız ve diş sağlığı kontrolleri, dişlerin doğru ve sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürdüğünden emin olmak açısından önemlidir. Çocuklarda diş sağlığının ihmal edilmesi, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ortodontik problemlere yol açabilir.

Pedodonti Tedavisi Neden Önemlidir?

  • Diş hekimi korkusu, genellikle çocukluk çağında edinilen kötü tecrübeler sonucunca oluşur. Çocukların diş tedavilerini, bu konuda uzmanlaşmış hekimlerin yapması, çocuklarla başta iyi bir iletişim kurulmasına ve uzun vadede diş tedavilerinin ve koruyucu işlemlerin kolaylıkla yapılmasına imkan verir. Pedodonti tedavisinde uzmanın esas görevlerinden birisi, gelişmekte olan çocuğun, hem ruhsal, hem bedensel gelişimini gözlemek ve çocuğun diş hekimine alışmasını sağlamaktır. Diş hekiminden korkan bireylerin hemen hemen tamamı, çocukluklarında diş hekimi ile ilgili kötü bir anıya sahiptir. Pedodonti uzmanı, diğer diş hekimlerinden farklı olarak, çocuklarla iletişime geçmek üzere eğitim almışlardır.
  • Pedodonti tedavisinde uzmanlar, gelişmekte olan dişlerin anatomik yapısı kadar, dentisyonun geneli hakkında da bilgi sahibidir. Bu bilgiler ışığında, dişlerdeki sürme sorunları da kolaylıkla teşhis edilebilir. Bu sebeple çocukların dişi muayeneleri ve diş tedavilerini pedodonti uzmanları tarafından yapılması tercih edilmesi gereken bir durumdur. Pedodonti uzmanı oluşmakta olan ortodontik bozuklukları önceden görebilir ve önlem alabilir, gerekli durumlarda ortodontiste yönlendirebilir. Pedodonti uzmanı, dişlerde oluşmuş olan çürükleri tedavi etmekten ziyade, bu çürüklerin oluşmaması için önlemler alacaktır. Özellikle daimi dişler sürdükten sonra yapılacak uygulamalar ile, ömür boyu ağzımızda kalması gereken dişler korunmuş olur. Çürükten koruyucu işlemler şunlardır.
  • Anne kendi dişlerini fırçalarken bebeğe de göstermeli, elini tutarak yavaş yavaş dişleri fırçalamalıdır. İlk başlarda macun konmayabilir. Çocuklar için özel üretilmiş diş fırçaları ve macunları kullanılarak, fırçalama işi daha eğlenceli hale getirilebilir. Çocukların diş hekimi korkusu olmaması için, diş hekimi ile erken yaşta tanıştırmak faydalı olacaktır. Kendi tedavileriniz yapılırken bebeğinizi de diş hekimine götürüp alıştırabilirsiniz. Herhangi bir olumsuz durum yoksa, çocuklar ilk daimi dişlerinin çıktığı 6-7 yaşlarında bir ortodonti uzmanına ve diş hekimine muayene olmalıdır.

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Süt dişlerinin sağlığı çok önemlidir. Uygun şekilde tedavi edilmeyen çürükler, kalıcı dişlerin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Süt dişlerinin temel işlevi, çiğnemenin yanı sıra gelecekteki daimi dişler için doğru alanı sağlamak ve daimi dişleri doğru pozisyona yönlendirmektir. Bu işlev, çocuklarda çene kemiklerinin ve kaslarının sağlıklı bir şekilde gelişimini de destekler. Bunun yanında diş gelişimi, çocukların konuşma alışkanlıklarını da etkileyebilir. Gelişimini tamamlayan süt dişlerinin kaybı ve daimi dişlerin gelişimi, 6-7 yaşlarında başlar ve 10-13 yaş civarında biter. Bu aşama genellikle reşit olma yaşına doğru ve hatta daha geç gelişen yirmi yaş dişlerini içermez.

Hamilelikte diş tedavisi seçeneğimiz ile ilgili detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları

Koruyucu uygulamalar, öncelikle çocukların ve ebeveynlerin düzenli diş fırçalama ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili bilinçlendirilmesini hedefler. Çocuklara günde en az iki kere diş fırçalama alışkanlığı kazandırılması ve aşırı şeker tüketiminden kaçınılması güzel bir başlangıç noktasıdır.

Koruyucu uygulamalar arasında en yaygın olanlar, fissür örtücü ve fluorid uygulamalarıdır. Fissür örtücü, dişlerin çiğneme yüzeyindeki çürümeye meyilli fissürleri (olukları) kapatarak, bakterilerin buraya nüfus etmesini önlemeye yardımcı olur. Çürüklere karşı koruma için yaygın olarak başvurulan fluorid uygulama, diş minesini kuvvetlendirmeyi amaçlar.

Diş Çürüğü

Biberon çürüğü olarak adlandırılan diş çürükleri, erken çocukluk döneminde sık rastlanan bir problemdir. Uyku esnasında çocuğa biberon içinde verilen şekerli gıdalar sonucu küçük yaştaki çocuklarda yaygın olarak görülür.

Yer Tutucu Uygulamalar

Süt dişlerinin korunması, çürüklerin tedavi edilmesi ve süt dişlerinin erken kaybı durumunda, daimi dişlerin ağız içinde doğru bir şekilde konumlanmaları için kaybedilen dişlerin yerinin korunması son derece önemlidir.  Bu gibi durumlarda sabit veya hareketli yer tutucular ile erken kaybedilen süt dişlerinin yeri korumaya alınır.

Pedodonti Tedavisine Ne Zaman Gidilmeli?

Çocukların bir yaşından itibaren yılda iki kez diş hekimine götürülmesi tavsiye edilir. Çocuklarda maloklüzyonların gelişimi 2 yaş gibi erken bir zamanda ortaya çıkabilir. Erken yaşlarda diş ve dişeti sağlığını tehdit eden unsurların farkına varmak, yetişkinlikte diş tedavisine başvurmamak için faydalı olabilir.

https://www.dentgroupkids.com/pedodonti-nedir/