Yaşlılık ve Göz

 • Onaylı Tedavi

Yaşlılık ve Göz

Yaşlılık Ve Göz Tedavisi

Yaşlılık ve göz alanında oluşabilecek sorunlar için olağan göz değişiklikleri presbiyopi, pupillanın küçülmesi ve ışığa olan duyarlılığın azalması, lensin sararması şeklinde sayılabilir. Yaş ilerledikçe daha sık ortaya çıkan göz hastalıkları ise göz kuruluğu, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, glokom, diyabetik retinopati ve katarakttır.

Yaşa bağlı göz sorunlarının bilincinde olmak, size görüş performansınızı korumanızda yardımcı olabilir. Retina dekolmanı veya çeşitli glokom hastalıkları ve göz sorunları gibi, kalıcı görme kaybından kaçınmak veya en aza indirmek için erken müdahale önemlidir. Pek çok göz sorunu herhangi bir yaşta oluşabilirken, bunlar çoğu zaman daha yaşlı bireylerde daha yaygındır. Ne yazık ki, yaşlanma da körlüğe kadar gidebilen belirli türlerdeki görmeye tehdit oluşturan göz rahatsızlıkları için riskinizi artırmaktadır.

Yaşlılığa Bağlı Göz Sorunlarının Belirtileri

 • Görüş alanınızda birçok nokta ve uçuşan cismin ani başlangıcı

Genelde, gözde uçuşan noktalar vitreus dekolmanı adı verilen iyi huylu, yaşa bağlı bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Bu, gözdeki jelimsi içyapı sıvılaştığında ve gözün arkasının ışığa duyarlı iç katmanı olan retinadan ayrıldığında oluşur.

Ancak, gözde uçuşan noktaların aniden başlaması, retinada ciddi, görmeyi tehdit eden bir yırtılma veya ayrılmadan da kaynaklanabilir. Aniden yoğun olarak uçuşan nokta görmeye başlarsanız, derhal bir göz doktoruna görünün.

 • Görme alanınıza bir perde inme hissi

Bunun nedeni, retina alttaki besleyici kan damarları (koroid) katmanından ayrıldığında meydana gelen bir retina dekolmanı olabilir. Retina saatler içinde yeniden bağlanmazsa, görme kaybı kalıcı olabilir.

 • Ani göz ağrısı, kızarıklık, bulantı ve kusma

Bu belirtiler gözün optik sinirine kalıcı olarak zarar verebilecek ani (akut) dar açılı glokom nöbetine işaret edebilir. Kalıcı görme kaybını önlemek için derhal tedavi gerekir.

Bulanık görme, hayalet görüntüler ve ışıkların etrafındaki gece haleleri, göz problemlerinin uyarıcı işaretleri olabilir.

Bulanık görme, hayalet görüntüler ve ışıkların etrafındaki gece ışık halkaları, göz problemlerinin uyarıcı belirtileri olabilir.

 • Çift görme, çift görüntü veya "hayali" görüntüler

Çift görme pek çok rahatsızlığından kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, çift görmenin altında yatan sebeplerden bir tanesi felç gibi ciddi sağlık sorunlardan kaynaklı olabilir. Aniden çift görmeye başlarsanız, hemen bir göz doktoruna görünün.

 • Bir gözde oluşan ani kör nokta

Yaşlılık ve göz dediğimizde özellikle 60 yaşın üzerindeyseniz, retinanın en hassas kısmında bir makula deliği geliştirme şansınız artar. Makula deliklerinin kötüleşebilmesi ve kalıcı görme kaybına neden olabilmesi nedeniyle, bir gözle nesnelere bakarken bir gri alan veya kör nokta fark ederseniz, hemen bir göz doktoruna görünmeniz önemlidir.

 • Görme alanınızın daralması

Yan alanlardaki nesneleri görme yeteneğinizin azalması bir glokom işareti olabilir. Müdahale edilmezse, periferik görme kaybı kötüleşmeye devam edebilir ve tünel görüşü durumuna ve hatta körlüğe yol açabilir.

Tünel görüşü olarak da bilinen periferik görme kaybı simülasyonu.

Tünel görüşü olarak da bilinen periferik görme kaybı örneği.

 • Görme alanınızın merkezinde gri, bulanık veya bozuk bir görüş noktası

Bu belirtilerin nedeni makula dejenerasyonu (YBMD) olabilir ve yaşlı insanlarda körlüğün önde gelen nedenidir. Geçmişte, makula dejenerasyonu için hiçbir etkili tedavi bulunmuyordu. Ancak bugün, yeni tıbbi tedaviler YBMD ile ilgili görme kaybını bazen durdurabilmekte veya düşürebilmektedir.

 • Geceleri kötü görme, ışıklar etrafında daireler veya daha az canlı renkli görme

Bu görme değişikliklerinin nedeni katarakt olabilir. Kataraktlar zaman içinde kademeli olarak kötüleşme eğilimindedir ve tıbbi olarak acil bir durum değildir. Buna karşın, gözünüzün doğal merceğinin yaşlanmayla birlikte puslanmaya başlaması nedeniyle, puslu merceğin özel bir göz içi mercek (İOL) ile değiştirildiği katarakt ameliyatı olmamanız durumunda, görme yeteneğiniz kötüleşmeye devam edecektir. Katarakt ameliyatı için çok beklerseniz, glokom gibi komplikasyonlar yaşama şansınızı artırırsınız. Ayrıca, katarakt ameliyatı çok uzun süre ertelenirse, puslu mercek sertleşebilir ve çıkarılması daha zor olabilir.

 • Bulanık görme ve görme alanınızda gri alanlar

Diyabetiniz varsa bu görme sorunlarının nedeni diyabetik retinopati başlangıcı olabilir. Diyabetliler için özellikle 60 yaşın üzerindeyseniz, normal göz muayeneleri şarttır. Göz doktorunuz retinanın durumunu değerlendirerek, diyabetinizin kontrolü ve şiddeti hakkında aile hekiminize değerli bilgiler verebilir.

 • Kırmızı, "kaşıntılı" tahriş olmuş gözler

Yaşlılık ve göz için bu semptomlar ve belirtiler çok yaygın olarak kuru göz sendromundan kaynaklanır. Kuru gözler genelde tehdit edici bir rahatsızlıktan çok sıkıntı veren bir durumdur. Ancak belirtiler, özellikle yaşlandıkça ve vücudunuz daha az göz yaşı ürettikçe veya göz yaşı kimyanız değiştikçe şiddetli olabilir. Reçetesiz veya reçeteli göz damlaları dahil olmak üzere çözüm hakkında tavsiye için göz doktorunuza başvurun.

Yaşlılık ve Göz de Sorunları Önleme

Yaşlılık ve göz dendiğinde sorunlar başladıktan sonra, görmenize olan etkileri en aza indirmeye çalışmak yerine bunları önlemek daha iyidir. Yaşamın ilerleyen aşamalarında ciddi göz sorunlarını geliştirme riskini sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürerek ve rutin göz muayeneleri ile azaltabilirsiniz. Göz vitaminleri ve iyi beslenme de belli göz sorunlarıyla ilgili riskinizi azaltabilir.

Gözler kaç yaşında bozulur?

Gözlerdeki mercekler cisimler yakınlaştıkça şişerek yer değiştirir ve görme kalitesini yükseltir. Böylece yakını görme eylemi gerçekleşir. İnsan gözleri 40 yaşından sonra zamanla bu yeteneğini kaybetmeye başlar.

Yaş İle Birlikte Gözde Meydana Gelen Normal ve Anormal Değişiklikler