Yüz Gençleştirme

  • Onaylı Tedavi

Yüz Gençleştirme

Yüz Gençleştirme Yöntemleri

Yaşlanma zamanla tüm vücudumuzda ortaya çıkan ve en çok da yüzümüzde kendini gösteren bir süreçtir. Yüzdeki yaşlanma belirtilerini kırışıklıkların artması cildin esnekliğinin sıkılığının azalması, cilt altı destek dokularının kalınlığını kaybetmesi ve cilt nemliliğinin canlılığının azalması olarak görebiliriz.

Yüz gençleştirme için son yıllarda birçok uygulama ortaya çıkmış ancak bunların gerçekten etkili olanları şu anda popülerliğini devam ettirmektedir. Yüz gençleştirme yüz germe ameliyatı dışında yüze ve boyun bölgesine uygulanan küçük müdahaleler ile yüzümüzü ve cildimizi daha genç göstermeye yarayan işlemlerdir. botoks uygulamaları, dolgu uygulamaları, cilt Mezoterapisi ,iple yüz germe ,gıdı lazer lipoliz bunlar arasında sayılabilir.

Estetik alanında ki tedavilerimizden biri olan burun estetiği ile ilgili detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Yüz gençleştirme ameliyatları nelerdir?

Yüz gençleştirme ameliyatlarını üçe ayırıyoruz:

  • Üst yüz gençleştirme: Alın bölgesi, şakaklar, kaşlar ve üst göz kapakları. Bu bölgede daha çok yer çekiminin yaratığı sarkmalara yönelik kaldırma işlemleri yapılır. Bunlar arasında endoskopik ve açık alın germe işlemleri, şakak germe, kaş kaldırma, kaş askıları, üst göz kapağı cerrahisi (üst blefaroplasti) ve botox uygulamaları sayılabilir.
  • Orta yüz gençleştirme: Alt göz kapakları, yanaklar ve elmacık kemikleri. Bu bölgede amaç bozulmuş olan alt göz kapağı-yanak ilişkisini düzeltmek, aşağıya sarkmış olan yanağı yukarı taşımak ve oluşan yumuşak doku kaybını yerine koymaktır. Bu işlemler arasında alt göz kapağı ameliyatı (alt blefaroplasti), endoskopik orta yüz germe, alt kapaktan yapılan orta yüz germe işlemleri, orta yüz askıları, yağ enjeksiyonları ve dolgular sayılabilir.
  • Alt yüz ve boyun germe: çene kenarları, alt dudaklar ve boyun. Bu bölgede amaç yer çekiminin etkisi ile aşağı sarkan yüzü yukarı kaldırmak, çene kemiğinin üzerinde oluşan cilt yığılmalarını (jowl) düzeltmek, boyundaki yağ fazlasını almak ve boyunu germektir. Bu işlemler arasında yüz ve boyun germe ameliyatları, boyuna liposuction işlemleri sayılabilir.

Botoks Uygulamaları

Botulinum toksini clostridium botulinum bakterisinin ürettiği bir proteindir. Sağlıkta birçok alanda kullanılmaktadır. Migren hastalığının tedavisinde, aşırı terleme sorunun çözümünde, bazı nörolojik kas hastalıklarının tedavisinde sıkça kullanılmaktadır.

Yüz gençleştirme de estetik amaçlı kullanım için ise daha çok yüz bölgesinde uygulamalar yapılmaktadır. Etkisini kasları felç ederek gösteren botoks yüz bölgesinde doğru noktalara uygulandığında karışıklıklara sebep olan kasların kasılmasını engelleyerek yüzdeki derin olmayan kırışıklıkların çoğunu giderebilmektedir.
Daha çok alın bölgesi ve kazayağı denilen gözlerin dış kısmındaki kırışıklıklarda kullanılan botoks ayrıca üst dudaktaki sigara çizgileri burun kökündeki tavşan çizgileri dudak kenarındaki küçük kırışıklıklar ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar için de kullanılabilir.

Hastalarımızda bazen botoksun yüzdeki tüm kırışıklıkları gidereceği yönünde yanlış beklentileri olabilmekte, oysa ki botoks sadece yüzeysel ve orta derinlikteki kışlıkları giderebilir. Derin kırışıklıklar için ise botoks sonrası Dolgu ya da Mezoterapi uygulamaları yapılabilir.

Botulinum toksini sadece estetik amaçlı değil migren ve aşırı terleme gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Migren yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen bir hastalıktır, ataklar sıklaştığında günlük hayattan uzaklaşıp ağrılarla baş etmeye çalışırız.

Başın belli bölgelerine Botulinum toksin uygulaması yapılarak migren ataklarının sıklığı azaltılabilmekte ve yaşam kalitesi aktarılmaktadır.
Bazı insanlar normalden fazla terlerler. Bu durum onları sosyal hayatta zor durumlara sokabilir.

Botulinum toksin uygulaması aşırı terleme de de sıkça kullanılmaktadır.

Botoks uygulaması ameliyathane şartları gerekmeden muayenehane şartlarında rahatlıkla yapılabilen bir işlemdir, öncesinde genellikle anestezik kremlere ihtiyaç duyulmaz ancak istenirse uygulanabilir. İşlem genellikle ağrısızdır ve 5 dakika sürer sonrasında ödem şişlik morluk genellikle görülmez, oluşan hafif kızarıklıklar bir saat içinde kaybolur.
Botoks etkisi 3. Gün başlar 10.gün tam etki görülür ve etkisi 3-6 ay görülmeye devam eder.
Dolgu uygulamaları

Dolgu maddeleri içlerinde hyaluronik asit içerirler. Hyaluronik asit normalde cilt altı dokuda kollajen ve diğer destek elemanları ile birlikte cilt dokusuna gerginlik ve destek veren bir maddedir. Yüzde ve vücutta ihtiyaç olan bölgelere uygulanabilir. Şu anda kullanılan dolgular etki süresine göre geçici veya kalıcı dolgu olabilir. Ben hastalarıma genellikle geçici dolgular tavsiye edip uyguluyorum.
Dolgular yüz bölgesinde Dudaklara elmacık kemiklerine, gözaltı bölgesine gözaltı ışık dolgusu, çeneye buruna alındaki ve göz çevresindeki derin çizgilere ağız çevresindeki yüzeysel çizgilere uygulanabilir
Geçici dolguların etkinlik süresi Kullanılan dolgunun kalitesine ve yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte yaklaşık 6 -18 aydır

Dolgu uygulamalarından sonra nelere dikkat edilmelidir:

  • Dolgu uygulaması sonrası birkaç gün morluklar ve şişlikler oluşabilir bunların daha az oluşması için uygulama sonrası iki 3 saatte 1 buz tutulması önerilir
  • Morluk azaltıcı kremler kullanılabilir
  • Uygulama sonrası bir hafta hamam sauna ya da sıcak banyodan kaçınılmalıdır
  • Dudak dolgusu sonrası bir hafta Öpüşmekten kaçınılmalı diş hekimine gidilmemelidir

Üst göz kapağı estetiği

Üst göz kapağında sarkma ve torbalanma yaşlanma ile beraber genetik faktörler düzensiz uyku ve sigara tüketimi gibi faktörlerin de etkisi ile herkeste görülebilecek bir durumdur. Bazı kişilerde üst göz kapağındaki sarkma aşırı miktarda olup üst göz kapağı hareketini kısıtlamakta ve görme problemlerine yol açmaktadır Görme problemine yol açmasa bile kişiler üst göz kapağındaki sarkmadan estetik olarak rahatsız iseler bu ameliyatı olabilirler Ameliyatta Üst göz kapağında fazla olan deri ve yağ dokusu alınır yaklaşık 45-60 dk sürer ve lokal anestezi altında yapılabilir sonrasında oluşan izler üst göz kapağının katlanma noktaları arasında kaybolur morluklar ödem 10 gün içinde tamamen ortadan kalkar

Mezoterapi Uygulamaları

Mezoterapi, kökeni Hipokrat’ın kaktüs ve incir lifi uygulamasından, Çin’de akupunktur uygulamasına kadar dayanan çok eski bir iğneleme uygulamasıdır. Mezoterapide iğneleme yapılırken çeşitli bitkisel ve farmakolojik ilaçlar düşük dozlarda enjekte edilir. İğneleme yapılırken patolojinin olduğu alanda çok küçük özel iğneler ya da mezoterapi enjeksiyon iğneleri kullanılır. Mezoterapide az sayıda seans ve düşük dozlarla etkili sonuçlar alınabilmektedir. mezoterapinin bir diğer avantajı da yan etkinin çok az olmasıdır.

Mezoterapinin kullanım alanı çok geniştir. Arteritis, Kas spazmı, Anksiyete-Depresyon, Migren, Gastrit, Kabızlık, Hemoroid, Geğirme-Regürjitasyon, Üriner enfeksiyon, Saç dökülmesi, Akne, Selülit, Obezite gibi rahatsızlıklarda ya da Sigara’yı bırakma amaçlı kullanılabilir.

İple Yüz Germe

İple yüz germe yöntemi yüzdeki farklı bölgelerdeki sarkıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Örneğin yanaklardaki ve boyundaki sarkmalarda, çene, ağız ve göz çevresindeki çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde, kaşın kaldırılmasında, alın kırışıklıklarının giderilmesinde, dudağın üstündeki çizgilerin giderilmesinde, göz altının düzeltilmesinde, burun dudak arası çizgilerin giderilmesinde kullanılabilir. İple yüz germe uygulamasında her bölge için farklı kalınlıkta tercih edilen ipler cilt altına yerleştirilirken, bu ipler zamanla erir, bu süreçte de dokuların yara iyileştirme süreci tetiklenerek oluşan doku desteği ve askılama sayesinde sonuç sağlanır.

Gıdı Lazer Lipoliz

Bir bölgesel zayıflama yöntemi olan lazer lipoliz, ideal kilonuzda olsanız da gıdı bölgesinde fazla yağ depolanması sonucunda gıdı kontürlerinin yok olmasıyla başvurulan bir tekniktir. Bu teknikte bölgeye lazer uygulanarak depo yağlar parçalanır, sıvı halde serbestleşir ve zamanla vücut tarafından doğal yollarla atılır. Bu yöntemde kanama ya da morarma olması beklenmez, lazer sayesinde kollajen sentezi tetiklenir ve böylece gıdıda sıkılaşma ve toparlanma beklenir. Lazer lipoliz, soğuk lipolizin aksine ameliyathane koşullarında gerçekleşir

Yüz Gençleştirme