Zirkonyum Diş Kaplama

  • Onaylı Tedavi

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum (zirkon, zirkonia) 18.yy’da keşfedilmiş bir tür metaldir. Uzay sanayiinden, askeriyeye kadar bir çok alanda kullanılır. En büyük özelliği korozyona uğramadığı için bir çok alanda tercih edilen bir metal türüdür. Renginin beyaz olması ve ışığı geçirgen olması nedeni ile diş hekimliğinde, seramik kuronların altında altyapı malzemesi olarak kullanılır.

Diş kaplama da diğer alternatiflerimizden biri olan lamina porselen kaplamadan yararlanmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Uygulanır?

Zirkon seramik kuronlar herkese uygulanabilir. Zirkon’un herhangi bir alerji özelliği bulunmadığı için kullanım alanı geniştir. Herhangi bir yaş aralığı yoktur. Zirkonların vücuda herhangi bir zararı yoktur. Doku dostu malzemelerdir. Zirkon seramik tedavisi 5 günde tamamlanabilir. İmplantların üzerine zirkon seramik kuronlar uygulanabilir. İmplantın maddesi olan titanyum ile herhangi bir etkileşim göstermezler.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları?

Zirkon kuronların diğer metal destekli kuronlara göre üstünlüğü fazladır. Zirkonlar beyaz renkli ve yarı şeffaf oldukları için ışığı geçirirler. Işık geçirgenliği doğal dişe en yakın olduğundan doğal dişin estetiğine ulaşırlar. Metal destekli kuronlarda bu durum söz konusu değildir. Zirkonlar korozyona uğramazlar böylece ağızda renk değişikliği veya metalik tat bırakmazlar. Metal destekli kuronlar ağızda korozyona uğrarlar.

Zirkonyum Kaplamanın Özellikleri

  • Doğal görünümlüdürler.
  • Çok sağlamdırlar.
  • Kırılması ve çatlaması zordur.
  • Korozyana ve aşınmaya karşı direnci yüksektir.
  • Oksidasyona (oksitlenmeye) karşı dirençlidir.
  • Yarı saydam özellikte olduğundan ve ışığı geçirdğinden ana dişlere en uyumlu yapay diştir.

Zirkonyum dişlerin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Zirkonyum kaplama, diğer diş türlerine göre çok daha uzun süre kullanılabilir. Bakımı normal dişler gibi olmalıdır ancak kullanılan fırçanın yumuşak kıllı olmasına dikkat etmek gerekir.

Zirkon diş kaplama hangi yaşlar için uygundur?

Daimi dişleri oluşmuş kişiler, her yaştan itibaren estetiklik açısından veya diğer nedenlerden dolayı zirkon kaplama yaptırabilirler. Ancak 18-20 yaşlara kadar yapılan tedavilerde çene büyümesi sonucu aralanmalar görülebilir. Bu tip durumlarda sık sık yenilenmesi gerekmektedir.

Zirkon diş kaplamanın dezavantajları var mıdır?

Diş üstü kaplama olduğu için uzun aralıklı olan dişlerde kullanılması önerilmez. Bu tip yapılarda kırılma durumu daha fazla olduğu için zirkonyum kaplama önerilmemektedir.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA